What Is the Meaning of Mindfulness

ذهن آگاهی چیست؟

Mindfulness

شما قطعا تا به حال درباره ی ذهن آگاهی یا همان Mindfulness شنیده اید. شاید حتی سعی کرده اید ذهن آگاهی داشته باشید یا در مورد نقش آن در کمک به مدیریت استرس خوانده باشید. شما تنها نیستید ، ما در یک دنیای بسیار سریع قدم می زنیم ، و گاهی اوقات فراموش می کنیم که خودمان را بهتر بشناسیم.

در این مقاله ، خواهیم فهمید که ذهن آگاهی یا همان Mindfulness واقعاً چیست ، چگونه می توانید از این روش در زندگی روزمره خود استفاده کنید. مزایای ذهن آگاهی چیست؟ ما آن را نیز پوشش خواهیم داد ، و امیدوارم ، شما قادر خواهید بود بدانید که چرا این مفهوم به شدت در رسانه ها محبوبیت پیدا کرده است.

ذهن آگاهی یا Mindfulness چیست؟

این درست نیست که مردم ذهن آگاهی را با مراقبه یا همان Meditation برابر کنند. درست است که مراقبه یکی از روش های بسیار قدرتمند برای تمرین ذهن آگاهی است ، اما همه چیز در رابطه با ذهن آگاهی را شامل نمی شود و می توان گفت مدیتیشن به عنوان تمرینی برای ذهن آگاهی می باشد.

براساس انجمن روانشناسی آمریکا (APA.org ، 2012) ، ذهن آگاهی عبارت است از:

“… آگاهی لحظه به لحظه از تجربه شخص بدون قضاوت. به این معنا ، ذهن آگاهی یک حالت است و نه یک صفت. اگرچه ممکن است توسط برخی از اقدامات یا فعالیت های خاص ، مانند مراقبه ، ترویج شود ، اما معادل یا مترادف با آنها نیست. “

همانطور که می بینیم ، ذهن آگاهی وضعیتی است که می تواند از طریق تمرین به وجود آید. ذهن آگاهی به صورت ایستا نیست و نیاز به کسب مهارت دارد و نمی توان گفت برخی از افراد از بدو تولد با ذهن آگاهی بیشتری متولد شده اند. در عصر رسانه های اجتماعی ، جایی که نظرات ، لایک ها و اظهار نظرها بیش از آینده است ،  به راحتی می توان دید، اگر قضاوتی صورت نگیرد می تواند یک تحول و تغییر خوش یمن باشد.

تعریف دیگری از Jon Kabat Zinn آمده است ، که بخاطر کار خود در زمینه کاهش استرس مبتنی بر ذهن آگاهی (MBSR) ، از شهرت جهانی چشمگیری برخوردار است:

“آگاهی، ناشی از توجه به هدف در همان لحظه و بدون قضاوت می باشد” (Kabat-Zinn, in Purser, 2015).

این تعریفی است که بیشتر در ادبیات پزشکی و آکادمیک پذیرفته شده است و شاید برای کسانی که می خواهند شروع به تمرین کنند توصیفی تر باشد. در رابطه با آگاهی Kabat-Zinn ، به ما می گوید  در “همین جا و همین حالا” بر توجه آگاهانه متمرکز شویم. این مفهومی است که بیشترِ کسانی که مراقبه می کنند از قبل با آن آشنا هستند و به همین دلیل این دو، اغلب دست به دست هم می دهند.

این ها تعاریف به عنوان نقطه شروع مفید هستند ، اما تعریف ذهن آگاهی فراتر از این تعاریف خشک و کلی چیست؟

تعاریف ذهن آگاهی طبق سازمان ها

سازمان هایی که در زمینه تقویت و افزایش ذهن آگاهی فعالیت دارند نیز تعاریفی از مفهوم آم ارائه داده اند. اگر به نوع خاصی از ذهن آگاهی علاقه مند هستید ، خواندن تعاریف نوشته شده توسط سازمان هایی که تمرکز خود را در این زمینه گذاشته اند می تواند کمک ویژه ای به شما برساند.

Mindful.org

“ذهن آگاهی توانایی اساسی بشر برای حضور کامل در لحظه است ، آگاهی از اینکه در کجا هستیم و چه کاری انجام می دهیم ، و بیش از حد واکنشی یا غافلگیرانه نیست ولی تاثیرات مثبت آن قابل لمس است. (“ذهن آگاهی چیست؟” 2014).

Mindfulness: Finding Peace in a Frantic World

ذهن آگاهی درباره مشاهده بدون انتقاد است. دلسوز بودن با خودتان “( Mindfulness چیست؟ “n.d.).

انجمن White Wind Zen

ذهن آگاهی بی معنی است. با ذهن آگاهی لحظات را آنگونه که هست میتوان لمس کرد لحظه به لحظه بعد از هر لحظه را کاملا واقعگرانه احساس کنید. ذهن آگاهی فقط به بخش هایی از زندگی ما نمی پردازد که دوست داریم یا دوست نداریم یا لحظاتی که از نظر ما مهم نیست،  بلکه ذهن آگاهی کل تجربه شماست و لحظه به لحظه شما را شامل می شود. (” معنی ذهن آگاهی “).

Greater Good Science Center در دانشگاه کالیفرنیا در برکلی

“ذهن آگاهی به معنای حفظ آگاهی لحظه به لحظه از افکار ، احساسات ، احساسات بدن و محیط اطراف آن است” (“تعریف ذهن آگاهی | ذهن آگاهی چیست؟”).

مرکز تحقیقات ذهن آگاهی در دانشگاه کالیفرنیا در لس آنجلس

“آگاهی ذهن یک روند لحظه به لحظه برای مشاهده فعالانه و آشکارانه تجربیات جسمی ، ذهنی و عاطفی فرد است” (“سوالات متداول”).

Reach Out

ذهن آگاهی در مورد آموزش خود برای توجه بر اساس روش های خاص خود است. هنگامی که یک فرد ذهن آگاهی داشته باشد ، آن ها:

1. روی لحظه فعلی تمرکز می کنند

2. سعی می کنند به چیزی که در گذشته اتفاق افتاده یا ممکن است در آینده اتفاق بیفتد فکر نکنند

3. به طور هدفمند روی آنچه در اطرافشان اتفاق می افتد تمرکز کنند

4. سعی می کنند در مورد هر چیزی که توجه می کنند قضاوت نکنند ، یا چیزهایی را به عنوان “خوب” یا “بد” برچسب گذاری نکنند (“چگونگی تمرین ذهن آگاهی”).

ذهن آگاهی
با ذهن آگاهی لحظات را آنگونه که هست میتوان لمس کرد لحظه به لحظه بعد از هر لحظه را کاملا واقع گرانه احساس کنید.

بررسی روانشناسی بر اساس ذهن آگاهی

در حال حاضر ، ما به طور خلاصه در مورد برخی از زمینه های مورد علاقه روانشناسان مثبت و بالینی به طور یکسان صحبت می کنیم.

این شامل:

  • مزایای ذهن آگاهی : چگونگی عملکرد آن می تواند برای رفاه ، کیفیت زندگی و سلامتی مفید باشد. مباحث رایج در این زمینه که توسط بسیاری افراد درک شده — تأثیر ذهن آگاهی بر سلامت جسمی ، و اینکه چگونه می تواند به ما در مدیریت علائم مختلف کمک کند.
  • کاهش استرس مبتنی بر ذهن آگاهی : ذهن آگاهی می تواند به ما در مقابله با اضطراب ، استرس ، اختلال فشار خون و سایر موارد کمک کند.
  • درمان شناختی مبتنی بر ذهن آگاهی – که نقش ذهن آگاهی را در درمان افسردگی و اختلالات خلقی بررسی می کند.

و البته ، هنوز بسیاری از پزشکان وجود دارند که به طور مداوم به دنبال توسعه و استفاده از مزایای روانشناختی ذهن آگاهی در موقعیت های مناسب خود هستند.

بیایید با نگاهی به این نکته بپردازیم که چگونه ذهن آگاهی چنین موضوعی تأثیرگذاری را در بسیاری از زمینه های عملی به وجود آورد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *